-
Od 1 kwietnia 2017 r. obowiązuje nowa ustawa o grach hazardowych. Osoby czerpiące zyski z nielegalnego hazardu bez koncesji, bez zezwolenia lub bez dokonania wymaganego zgłoszenia w przypadku gier na automatach muszą zapłacić 100 tys. zł kary od każdego automatu.
-
Nie odstrasza to jednak i nadal zdarzają się przypadki nielegalnego prowadzenia punktów gier hazardowych.
-
W ciągu 11 miesięcy tego roku funkcjonariusze lubelskiej KAS zatrzymali prawie 380 nielegalnych automatów.
Od chwili wejścia w życie nowych rozwiązań ustawowych funkcjonariusze celno – skarbowi sprawdzili setki miejsc na terenie naszego województwa. Od 1 kwietnia 2017 roku przeprowadzili ponad 160 kontroli, w trakcie których zatrzymano ponad 400 automatów. Natomiast w ciągu 11 miesięcy 2018 roku przeprowadzono prawie 140 kontroli i zatrzymano prawie 380 automatów. Najwięcej zatrzymań mają na koncie funkcjonariusze lubelskiej delegatury LUCS, którzy w okresie od 1 stycznia do 30 listopada zatrzymali ponad 280 automatów. Prowadzący nielegalną działalność w tym zakresie dopuszczają się różnych utrudnień, aby nie dopuścić do wykrycia nielegalnego hazardu. Automaty przechowywane są w walizkach, lokale mają kamery, a zdjęcia funkcjonariuszy są porozwieszane na ścianach. Zdarza się, że ukryte są wejścia do drugich pomieszczeń lub trzeba wyłamać drzwi, aby dostać się do środka. Nierzadko w takich miejscach dochodzi do handlu narkotykami.
Należy zauważyć, że nielegalny hazard przeniósł się bardziej do internetu, przy czym udowodnienie prowadzenia tego typu działalności jest znacznie trudniejsze niż w przypadku gry na automatach. Osoby organizujące tego typu gry często stwarzają pozory prowadzenia w lokalu innego rodzaju działalności, np. kafejek internetowych. By takie miejsca namierzać i skutecznie eliminować funkcjonariusze KAS bazują na własnych ustaleniach, ale też wykorzystują informacje z zewnątrz, np. zgłaszane na infolinię KAS: powiadomKAS@mf.gov.pl, tel.:800 060 000.
Z ciekawostek należy podać, że 4 grudnia 2017 roku funkcjonariusze służby Celno-Skarbowej ujawnili w Rykach 3 komputery z ekranami dotykowymi służące do nielegalnego hazardu. Aby skorzystać z urządzeń należało zakupić u pracownika lokalu „bitcoiny". Gracz otrzymywał potwierdzenie zakupu kryptowaluty w postaci specjalnego kuponu "Bit Bay Pay", który następnie skanował w czytniku komputera i uzyskiwał dostęp do gier hazardowych.
Żeby podejmowane działania, zmierzające do eliminowania nielegalnego hazardu, były jak najbardziej skuteczne i całościowe - poza typowymi działaniami kontrolnymi prowadzone są też różne akcje profilaktyczne. Przykładowo obecnie realizowana jest przez KAS ogólnokrajowa kampania edukacyjno-informacyjna pt. „HAZARD? Nie, dziękuję!" dot. nielegalnego urządzania i prowadzenia gier hazardowych, w tym też w sieci internet. Kampania skierowana jest do młodzieży, pedagogów i rodziców. Celem akcji jest rozpowszechnienie informacji o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od hazardu, wsparcie nauczycieli w procesie edukacji uczniów i zwrócenie uwagi na ryzyko związane z rozpowszechnianiem gier hazardowych wśród młodzieży oraz na konsekwencje prawne związane z udziałem i oferowaniem nielegalnych gier hazardowych. Specjaliści od uzależnień wskazują, na ogromne ryzyko uzależnienia od hazardu - szczególnie za pośrednictwem internetu. Łatwy dostęp do tego typu gier, niski poziom kontroli rodziców, posiadanie własnych kont bankowych w połączeniu z przekonaniem o wysokiej wygranej w efekcie dość szybko uzależniają. Gry e-hazardowe przyciągają rzesze młodych ludzi spragnionych atrakcji i adrenaliny, a organizatorzy nielegalnych gier hazardowych nie stosują się do żadnych przepisów i ograniczeń.
W województwie lubelskim zgłosiło się ponad 120 szkół, w których są lub będą przeprowadzone zajęcia informacyjno-edukacyjne (szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie). W dalszej perspektywie planowane są też cykle spotkań ze studentami. Krajowa Administracja Skarbowa zapewnia przy tym materiały dydaktyczne w postaci prezentacji przygotowanych specjalnie dla młodzieży, rodziców i nauczycieli oraz ulotek i plakatów.
***
Pomimo sankcji karnych i prowadzonych przez funkcjonariuszy służby celno - skarbowych kontroli, na czarnym rynku ciągle pojawiają się nowe urządzenia. Zyskowność tego procederu jest na tyle duża, że dla grup zajmujących się nielegalnym hazardem stało się opłacalne nawet krótkotrwałe zainstalowanie automatu i podjęcie ryzyka, że zostanie on skonfiskowany.
Nie można też zapominać o negatywnych skutkach społecznych, jakie niesie ze sobą nielegalny hazard. Z pozoru niewinna gra na automatach może prowadzić do groźnego uzależnienia, poważnych problemów finansowych, rodzinnych i osobistych. Często to właśnie gry na automatach oraz gry on-line prowadzą do uzależnień porównywanych przez specjalistów do najcięższych uzależnień od narkotyków.