Podstawą opinii jest art. 26b ust.1. ustawy o CIT. Wniosek o wydanie opinii o stosowaniu preferencji, może aktualnie złożyć podatnik (WH-WOZ), płatnik lub podmiot dokonujący wypłaty należności za pośrednictwem podmiotów prowadzących rachunki papierów wartościowych albo rachunki zbiorcze (WH-WOP). Na wniosek uprawionych podmiotów organ podatkowy wydaje opinię o stosowaniu przez płatnika zwolnienia z poboru zryczałtowanego podatku dochodowego, od wypłacanych na rzecz podatnika należności, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 lub art. 22 ust. 1, lub stosowaniu stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobraniu podatku zgodnie z taką umową.
- Wniosek WH-WOP jak i wniosek WH-WOZ składane są do Urzędu Skarbowego wyłącznie przez bramkę e-Deklaracje. Po złożeniu pierwszego wniosku WH-WOP lub WH-WOZ, który rozpoczyna procedurę w sprawie wydania opinii należy bezwzględnie wejść na stronę: Jak pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) (podatki.gov.pl) i sprawdzić czy zostało wygenerowane prawidłowo UPO według instrukcji na ww. stronie. W przypadku bowiem kiedy UPO zawiera kod błędu, wniosek taki nie mógł trafić do organu podatkowego. Wniosek WH-WOP, (składany przez płatnika), jak i wniosek WH-WOZ (składany przez podatnika) o wydanie opinii o stosowaniu zwolnienia powinien zawierać między innymi (w zależności od wnioskowanej preferencji):
1.1 W przypadku działania przez pełnomocnika szczególnego - pełnomocnictwo szczególne (druk PPS-1).
1.2 Dokumenty wykazujące spełnienie warunków określonych w art. 21 ust. 3 -9 lub art. 22 ust. 4 -6 ustawy CIT albo warunków zastosowania umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, w szczególności:
- aktualny certyfikat rezydencji kontrahenta art. 26 ust. 1i ustawy o CIT, wraz z tłumaczeniem na język polski lub zaświadczenie o miejscu siedziby odbiorcy art. 4a pkt 12 ustawy o CIT w zw. z art. 194 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa,
- w przypadku płatności na rzecz bezpośredniego udziałowca – odpisu z KRS potwierdzającego wymagany udział w kapitale płatnika (aktualny odpis z rejestru przedsiębiorców KRS, lub odpis pełny KRS),
- oświadczenie, że podatnik (nierezydent), o którym mowa w art. 3 ust. 2 ustawy CIT tj. objęty w Polsce ograniczonym obowiązkiem podatkowym, prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą w kraju siedziby tego podatnika dla celów podatkowych art. 26b ust. 3 pkt 4 ustawy CIT /przy czym przepis art. 24a ust. 18 ustawy CIT stosuje się odpowiednio/ oraz potwierdzenie, że nie prowadzi zakładu na terenie RP, w związku z działalnością którego wypłacane są należności.
- oświadczenie, że podatnik nie korzysta ze zwolnienia z podatku od wszystkich swoich dochodów w kraju rezydencji;
- oświadczenie, co do zgodności z prawdą faktów (weryfikacja zgodności danych wskazanych we wniosku). Wnioskodawca bierze na siebie całą odpowiedzialność za prawdziwość dokumentów i informacji otrzymanych od kontrahenta zagranicznego, przedstawionych we wniosku siedziby dla celów podatkowych.
1.3. Wniosek o wydanie opinii o stosowaniu preferencji podlega opłacie wpłaconej na rachunek organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia (art. 26b ust. 6 ustawy o CIT). Opłatę w wysokości 2.000 zł należy wnieść na rachunek Lubelskiego Urzędu Skarbowego: 20 1010 0071 2223 0671 3000 0000.