«Powrót

Intensywnie przed wakacjami

Intensywnie przed wakacjami

Intensywnie przed wakacjami

uczniowie klasy celno-skarbowej stoją na przejściu drogowym w Terespolu
uczniowie klasy celno-skarbowej z funkcjonariuszką Służby Celno-Skarbowej pozują do zdjęcia na tle terminala w Koroszczynie
uczniowie klasy celno-skarbowej oglądają wyposażenie laboratorium celnego
uczniowie klasy celno-skarbowej przyglądają się jak kontroli samochodu ciężarowego prowadzonej przez funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej
uczniowie klasy celno-skarbowej zwiedzają port lotniczy
uczniowie klasy celno-skarbowej na terenie oddziału celnego Port Lotniczy w Lublinie słuchają funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej
  • Tuż przed końcem roku szkolnego uczniowie klas celno-karbowych mieli okazję podejrzeć codzienną pracę funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej w różnych jednostkach lubelskiej KAS.
  • W ramach lekcji wyjazdowych młodzież odwiedziła: Oddział Celny w Koroszczynie, Oddział Celny Drogowy w Terespolu, Laboratorium celne w Koroszczynie, Oddział Celny Port Lotniczy i Oddział Celny Pocztowy w Lublinie. 

Takie wizyty uczniów jednostkach lubelskiej KAS to uzupełnienie teoretycznych zajęć z zakresu celno-skarbowego. W ten sposób młodzież poszerza swą wiedzę o zawodzie funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej i nabywa nowych doświadczeń. 

Sporo zajęć wyjazdowych odbyło się w czerwcu. Uczniowie mieli okazję poznać tajniki naszego zawodu obserwując służbę funkcjonariuszy na granicy lądowej, na przejściu lotniczym, w oddziale celnym pocztowym oraz w laboratorium celnym.

Granica lądowa 

Na drogowym przejściu granicznym w Terespolu oraz w Oddziale Celnym w Koroszczynie uczniowie dowiedzieli się na czym polega i jak jest prowadzona kontrola celna w ruchu osobowym i towarowym. Dowiedzieli się też z jakimi konsekwencjami musi liczyć się osoba, która podejmuje się prób przemytu i jakie towary najczęściej przemycane są na tym odcinku zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.

Funkcjonariusze SCS zaprezentowali młodzieży sprzęt wykorzystywany przy kontroli bagaży podróżnych, a także rentgeny do prześwietlania pojazdów osobowych, autokarów i ciężarówek.

Uczniowie mogli też obserwować umiejętności psa służbowego, który wyszkolony jest do poszukiwania nielegalnych wyrobów tytoniowych.

Przejście lotnicze

Uczniowie klas celno-skarbowych odwiedzili też jedyne w województwie lubelskim przejście lotnicze w Świdniku. Pod opieką funkcjonariuszy SCS mogli zajrzeć zarówno do ogólnodostępnej, jak i zastrzeżonej strefy portu lotniczego i dowiedzieć się jak pracuje zarówno Służba Celno-Skarbowa, jak i inne służby na tym przejściu, w tym Straż Graniczna, Służba Ochrony Lotniska i Lotniskowa Straż Ratowniczo-Gaśnicza. 

Tradycyjnie dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyła się gablota ze zgromadzonymi okazami egzotycznych roślin i zwierząt CITES – nietrafionymi pamiątkami z podróży. Ta lekcja była szczególnie na czasie – biorąc pod uwagę zbliżające się wakacyjne wyjazdy.

Dopełnieniem wiedzy na temat tego co można, a czego nie należy przywozić spoza UE była prezentacja skanera do prześwietlania bagaży, przy okazji której funkcjonariusz SCS opowiedział uczniom jakie nielegalne towary udaje się wykryć dzięki temu urządzeniu.

Laboratorium celne 

W laboratorium celnym w Koroszczynie uczniowie klas celno-skarbowych mogli m.in. dowiedzieć się jak dbamy o bezpieczeństwo przewożonych przez granicę produktów i jak praca w takim laboratorium wspiera prowadzone przez KAS kontrole. Funkcjonariusze oprowadzili ich po placówce, która specjalizuje się w badaniu produktów naftowych. Uczniowie dowiedzieli się, że zgromadzone tu nowoczesne wyposażenie analityczne pozwala  na identyfikację związków chemicznych obecnych w badanych próbkach i na określenie wartości parametrów fizykochemicznych. Określenie tych parametrów jest ważne dla kontroli poprawności stosowania właściwej stawki podatku akcyzowego – co wpisuje się w obszar zwalczania przez KAS przestępczości ekonomicznej.

Oddział Celny Pocztowy

W ramach czerwcowych wycieczek klasy SCS odwiedziły też jedyny w strukturach lubelskiej IAS oddział celny pocztowy. Funkcjonariusze SCS zaprezentowali młodzieży krótką charakterystykę jednostki oraz omówili technologię odpraw celnych i kontrolę przesyłek pocztowych w obrocie międzynarodowym. Uczniowie dowiedzieli się też jakie są najczęściej stwierdzane nieprawidłowości w tym oddziale i jakie nielegalne towary wykryli funkcjonariusze w przesyłkach w ostatnim czasie.

Młodzież mogła też obserwować proces skanowania paczek na nowoczesnym urządzeniu rentgenowskim, które świetli w technologii 3D. Jak wyjaśnili funkcjonariusze - służy ono do szybkiej i nieinwazyjnej kontroli zawartości wnętrza paczek i korespondencji pocztowej oraz do identyfikacji towarów, w tym mi.in. wyrobów tytoniowych, alkoholi, leków, substancji psychotropowych, broni, okazów CITES  i in.

Zajęcia wyjazdowe dla uczniów klas SCS zorganizowała st. rachm. Marta Oniszczuk – nauczyciel przedmiotów z zakresu celno-skarbowego w LO w Janowie Podlaskim i st. rew. Marcin Kaplan, który uczy w klasach celno-skarbowych w XIV LO w Lublinie.