- 28 października w XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta w Lublinie odbyło się uroczyste ślubowanie pierwszych klas - w tym pierwszego rocznika klasy o profilu służba celno-skarbowa.
- To już druga w województwie lubelskim szkoła średnia, z którą Izba Administracji Skarbowej w Lublinie podpisała porozumienie o współpracy.
- Dzięki temu możliwe było utworzenie klasy, w której uczniowie zapoznawani są z zadaniami i funkcjonowaniem Służby Celno-Skarbowej (SCS). Opiekę merytoryczną nad programem nauczania z tego zakresu sprawuje dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.
Ślubowanie pierwszoklasistów odbyło się z wojskowym ceremoniałem. Lubelską KAS reprezentowali na uroczystości: zastępca dyrektora nadzorująca pion celno-graniczny podinsp. Anna Sakowicz, zastępca naczelnika Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej podinsp. Barbara Gromysz, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś oraz kierownik Oddziału Celnego Drogowego w Terespolu podinsp. Roman Chomiczewski - nauczyciel przedmiotów o tematyce celno-skarbowej.
Podczas uroczystości podinsp. Anna Sakowicz odczytała okolicznościowy list, który skierował do uczniów dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie dr Artur Krukowski. Dyrektor podkreślił w nim, że klasa o profilu służba celno-skarbowa ma pomóc młodym osobom zweryfikować obecne oczekiwania i dokonać świadomych zawodowych wyborów w przyszłości. Życzył też licealistom, by nauka nie tylko przekładała się na dobre oceny, ale przede wszystkim była dla nich nieustanną pasją, wyzwaniem i źródłem radości.
Zwracając się do uczniów klasy SCS zastępca dyrektora A. Sakowicz wyraziła przekonanie, że może za kilka lat część z nich zechce służyć w naszej formacji. Jak podkreśliła dyrektor:
„czekamy na ludzi ambitnych, z pasją, dynamicznych i gotowych się uczyć. I chętnie zobaczymy Was w swoich szeregach".
Projekt współrealizowany przez Izbę Administracji Skarbowej w Lublinie i XIV Liceum Ogólnokształcące w Lublinie ma umożliwić młodzieży nabycie nowych uprawnień i kwalifikacji oraz zwiększyć konkurencyjność na rynku pracy. Klasa o profilu służba celno-skarbowa liczy dwudziestu pięciu uczniów. Przez cztery najbliższe lata będą oni sukcesywnie poznawali organizację, rolę i zadania KAS oraz Służby Celno-Skarbowej. Oprócz przepisów i zagadnień merytorycznych lekcje w klasie SCS obejmą też takie bloki tematyczne jak: ceremoniał, etyka, elementy musztry czy taktyka i technika interwencji. A w ramach zaplanowanych zajęć wyjazdowych młodzież będzie miała okazję przyjrzeć się z bliska pracy poszczególnych jednostek KAS w terenie. Zajęcia SCS będą kończyły się oceną na świadectwie.
Uroczystość ślubowania w lubelskim liceum zakończył widowiskowy pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów klas wojskowych.