Najpierw teoria, później praktyka – zajęcia w klasach SCS w LO w Terespolu

Najpierw teoria, później praktyka – zajęcia w klasach SCS w LO w Terespolu

Najpierw teoria, później praktyka – zajęcia w klasach SCS w LO w Terespolu

Sala gimnastyczna. Kilkudziesięciu uczniów stoi przy drabinkach. Na środku sali stoi funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej.
Sala lekcyjna. Na pierwszym planie dwie uczennice robią odciski palców. Na drugim planie na ławkach szkolnych leżą rozrzucone kartki z badań kryminalistycznych, w tym badań daktyloskopijnych.
  • Ciekawie rozpoczął się nowy rok dla uczniów klas o profilu służba celno-skarbowa z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Terespolu.
  • Pod okiem wykładowców Służby Celno-Skarbowej uczniowie zdobywali teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat zadań i funkcjonowania naszej formacji.
  • Młodzież doskonaliła praktyczne umiejętności na zajęciach z musztry oraz poznawała tajniki pracy technika kryminalistyki w KAS.

Była teoria, czas na praktykę – zajęcia z musztry

Pod koniec 2024 roku młodzież z klas celno-skarbowych Akademickiego LO w Terespolu uczestniczyła w teoretycznych zajęciach, podczas których omawiany był regulamin ogólny, regulamin musztry i ceremoniał KAS. Zajęcia teoretyczne były doskonałym wstępem do zajęć praktycznych z tego zakresu. Poprowadził je – podobnie jak poprzednie – funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej z lubelskiej KAS, który na co dzień zajmuje się tą tematyką i prowadzi szkolenia dla funkcjonariuszy. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas I - III. Dla niektórych była to okazja do doszlifowania już wcześniej nabytych umiejętności, dla innych dopiero początek praktycznego poznawania „mundurowej dyscypliny". 

Pod okiem funkcjonariusza SCS uczniowie mogli m.in. przećwiczyć przyjmowanie postawy zasadniczej oraz przejście z postawy zasadniczej do postawy swobodnej, a także zwroty w miejscu, odliczanie, występowanie z szyku czy też oddawanie honorów. Dowidzieli się, jak wygląda właściwa postawa zasadnicza i jak należy zachować się, gdy pada komenda BACZNOŚĆ czy ZBIÓRKA. Podczas  ćwiczeń wykładowca przypomniał uczniom, że postawę zasadniczą funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej przyjmuje m.in. podczas wydawania lub przyjmowania poleceń służbowych, składania meldunku i przedstawiania się czy oddawania honorów w miejscu. 

Tajniki kryminalistyki

Uczniowie klas SCS z LO w Terespolu uczestniczyli też w zajęciach z technikiem kryminalistyki. Praktyczno-teoretyczne lekcje z tego obszaru poprowadził funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej z komórki Techniki Kryminalistycznej lubelskiej KAS. Młodzież dowiedziała się m.in. jakie znaczenie odgrywa kryminalistyka w zwalczaniu zorganizowanej przestępczości. Prelegent zaprezentował też metody wykrywania i zabezpieczania śladów kryminalistycznych i dowodów rzeczowych. 

Następnie sami uczniowie mieli okazję wczuć się w rolę techników kryminalistyki pobierając ślady daktyloskopijne, biologiczne, zabezpieczając ślady oraz poznając sprzęt i urządzenia wykorzystywane w tej dziedzinie pracy KAS.

Obaj wykładowcy wykazali się ogromną wiedzą i umiejętnościami dydaktycznymi, a zajęcia – zarówno te z musztry, jak i z kryminalistyki – cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem uczniów. 

Lekcje zorganizowała st. asp. Katarzyna Woźniak – wykładowca w klasach celno-skarbowych w terespolskim liceum.