- Funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej zatrzymali w ubiegłym miesiącu ponad 266 tys. paczek papierosów oraz ponad 3 tys. paczek wkładów do e-papierosów.
- Nielegalne wyroby tytoniowe wjeżdżały do Polski koleją i transportem drogowym.
W ubiegłym miesiącu kontrole prowadzone przez funkcjonariuszy lubelskiej Służby Celno-Skarbowej przyniosły efekty w postaci ponad 266 tys. paczek zabezpieczonych papierosów i ponad 3 tys. paczek wkładów do e-papierosów. Nielegalne wyroby ukryte były w pociągach, samochodach osobowych i pojazdach ciężarowych.
Papierosy w pociągach towarowych
Funkcjonariusze z Oddziału Celnego w Małaszewiczach skontrolowali pociąg towarowy jadący z Białorusi do Polski. Po prześwietleniu składu rentgenem wykryto niezgłoszony ładunek ukryty między workami pelletu. Rewizja potwierdziła wynik skanowania – funkcjonariusze odnaleźli 20 tys. paczek papierosów o łącznej wartości rynkowej przekraczającej 320 tys. zł.
Podobna akcja miała miejsce w Terespolu, gdzie funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wspólnie ze Strażą Graniczną zabezpieczyli kolejne nielegalne papierosy. Tym razem było to 6 tys. paczek ukrytych w konstrukcyjnych elementach wagonów oraz pod wierzchnią warstwą ładunku.
Osobówki pełne papierosów
Pod koniec października funkcjonariusze z przejścia granicznego drogowego w Terespolu natrafili na dwa samochody osobowe, w których ukryte były nielegalne papierosy. Pojazdami kierowały obywatelki Białorusi, które ukryły kontrabandę w różnych miejscach, takich jak głośniki, kokpit, podłużnice czy oparcia siedzeń.
W sumie funkcjonariusze odnaleźli blisko 850 paczek papierosów. Jedna z kobiet otrzymała mandat w wysokości 8 tys. zł, a wobec drugiej wszczęto postępowanie karne skarbowe.
Wyroby tytoniowe w ciężarówce
Na granicy w Hrebennem funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zatrzymali pojazd ciężarowy wjeżdżający z Ukrainy, który według dokumentów miał przewozić torf. Po przeskanowaniu naczepy wykryto blisko 8,6 tys. paczek papierosów oraz ponad 3 tys. paczek wkładów do e-papierosów. Wszystkie wyroby nie miały polskich znaków akcyzy.
W sprawie wszczęto postępowanie karne skarbowe.
Zadania Służby Celno-Skarbowej na granicy
Jednym z wielu zadań funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej na granicy jest ochrona rynku przed napływem nielegalnych wyrobów tytoniowych, co ma bezpośredni wpływ na dochody budżetu państwa, który finansuje kluczowe usługi społeczne. Każde udaremnienie przemytu to krok w stronę bezpieczeństwa gospodarczego, ale też i zdrowotnego obywateli. Niejednokrotnie zdarzało się, że nielegalnie przewożone wyroby tytoniowe zawierały składniki, które się w nich znaleźć nie powinny, a które mogły być szczególnie niebezpieczne dla zdrowia konsumentów.