- 18 fragmentów rafy koralowej ujawnili funkcjonariusze Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie.
- Przesyłki pochodziły ze Szwajcarii i Malezji.
- Koralowce to gatunek chroniony na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej.
Rewizja trzech przesyłek pocztowych przyniosła efekty w postaci zabezpieczonych koralowców. Funkcjonariusze Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie w paczkach nadanych w Szwajcarii i Malezji ujawnili w sumie 18 fragmentów skamieniałej rafy koralowej.
Dwie z kontrolowanych przesyłek miały trafić do Bogorii, z kolei odbiorcą trzeciej był mieszkaniec Lublina.
Rafy koralowe to jedne z najbogatszych ekosystemów występujących na ziemi. Niestety, działalność człowieka, zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatyczne przyczyniają się do obumierania koralowców, a tym samym tworzących je ekosystemów. Destrukcyjny wpływ na rafę koralową ma również turystyka.
Koralowce rafotwórcze należą do gatunków zagrożonych wyginięciem i są objęte ochroną gatunkową na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwanej także Konwencją Waszyngtońską (CITES).
Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje konfiskatą okazów CITES, karą grzywny, a nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.