Od 1 stycznia 2020 roku Izba Administracji Skarbowej w Lublinie realizuje projekt pt. „Wzmocnienie zdolności operacyjnych jednostek mobilnych w zwalczaniu przemytu wyrobów tytoniowych i nadużyć finansowych na wschodniej granicy UE" ("Strengthening the operational capacity of mobile units in combating cigarettes smuggling and financial fraud at EU Eastern border") w ramach programu Hercule III zarządzanego przez Europejski Urząd Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).
Umowę projektową nr 878477 zawartą z Komisją Europejską podpisał Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie dr hab. Leszek Bielecki.
W ramach realizowanego projektu Izba Administracji Skarbowej w Lublinie zaplanowała przeprowadzenie następujących działań:
- zakup mobilnego systemu skanowania, który będzie wykorzystywany podczas kontroli przeprowadzanych przez jednostki mobilne na przejściach granicznych, w ich okolicach oraz kontroli drogowych przeprowadzanych na terenie będącym we właściwości Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.
- organizację specjalistycznych szkoleń dla funkcjonariuszy celno-skarbowych z obsługi oraz interpretacji obrazu zakupionego skanera.
Celem projektu jest zwiększenie efektywności kontroli w zakresie zwalczania przemytu, oszustw podatkowych i celnych oraz innych nielegalnych działań godzących w interesy Unii Europejskiej, co bezpośrednio przyczyni się do przeciwdziałania nadużyciom finansowym naruszającym interesy finansowe Unii Europejskiej, a w szczególności przemytowi i podrabianiu wyrobów tytoniowych.
Planowany termin zakończenia projektu – II kwartał 2021r.
Przewodniczący zespołu projektowego – st. rew. Magdalena Kulik - Koordynator ds. realizacji programów pomocowych w Izbie Administracji Skarbowej w Lublinie.