Każdy ma prawo składać skargi, wnioski i petycje w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą do organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych w związku z wykonywanymi przez nie zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej (art. 63 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z 1997 r., Nr 78, poz. 483 z późn. zm).
Skargi, wnioski i petycje winny być sporządzone w języku polskim zgodnie z art. 27 Konstytucji RP oraz art. 4 ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim (Dz. U. z 2019 r. poz. 1480), jako języku urzędowym, bądź z załączonym uwierzytelnionym ich przekładem.
Skargi i wnioski
Skargi i wnioski są przyjmowane i załatwiane na podstawie przepisów:
- Działu VIII ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 256),
- Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków (Dz. U. z 2002 r. Nr 5, poz. 46).
Skargi i wnioski można składać:
- bezpośrednio w siedzibie Izby Administracji Skarbowej w Lublinie przy
ul. Szeligowskiego 24, 20-884 Lublin:
- we wszystkie dni robocze od poniedziałku do piątku, w godzinach urzędowania (7.15–15.15)
- w każdy poniedziałek w godzinach od 15.15 do 17.00 (jeżeli poniedziałek jest dniem wolnym od pracy - dniem przyjęć interesantów jest najbliższy dzień roboczy),
drogą pocztową na adres: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie, ul. Szeligowskiego 24, 20-884 Lublin,
- faksem pod nr tel. (81) 452-23-06,
- pocztą elektroniczną na adres mailowy: sekretariat.ias.lublin@mf.gov.pl,
- za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP. W tym celu należy założyć własne konto na platformie ePUAP za pośrednictwem strony strony www.epuap.pl. Elektroniczna skrzynka podawcza umożliwia przesłanie dokumentów poprzez wypełnienie właściwego formularza.
Skargi i wnioski można również składać w każdej jednostce organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej podległej organizacyjnie Izbie Administracji Skarbowej w Lublinie w godzinach urzędowania, według zasad ich składania przewidzianych dla danej jednostki.
Wymogi formalne
Skargi oraz wnioski powinny zawierać imię, nazwisko (nazwę) oraz adres wnoszącego skargę lub wniosek. Na podstawie § 8 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków, skargi i wnioski niezawierające imienia
i nazwiska (nazwy) oraz adresu wnoszącego pozostawia się bez rozpoznania.
Uwaga:
- Skargi i wnioski nie mogą być składane telefonicznie.
- Skargi i wnioski można składać w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą.
Zgodnie z art. 239 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego: „W przypadku gdy skarga,
w wyniku jej rozpatrzenia, została uznana za bezzasadną i jej bezzasadność wykazano w odpowiedzi na skargę, a skarżący ponowił skargę bez wskazania nowych okoliczności - organ właściwy do jej rozpatrzenia może podtrzymać swoje poprzednie stanowisko z odpowiednią adnotacją w aktach sprawy - bez zawiadamiania skarżącego."
Przyjęcia interesantów w sprawach skarg i wniosków w Izbie Administracji Skarbowej w Lublinie
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie lub wyznaczony Zastępca Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie przyjmują interesantów w sprawie skarg i wniosków w każdy poniedziałek w godzinach pracy urzędu, tj. od 7.15 do 15.15, w siedzibie Izby Administracji Skarbowej w Lublinie przy ul. Szeligowskiego 24, 20-883 Lublin, po uprzednim ustaleniu terminu spotkania.
Możliwe jest również ustalenie innego dogodnego terminu przyjęcia w innych godzinach lub w innym dniu tygodnia za pośrednictwem sekretariatu Izby Administracji Skarbowej w Lublinie pod numerem telefonu 81 452 23 00.
Petycje
2. Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (tj. Dz. U. z 2018 r., poz. 870 z późn. zm.).
3. Przedmiot petycji:
Przedmiotem petycji może być żądanie, w szczególności, zmiany przepisów prawa, podjęcia rozstrzygnięcia lub innego działania w sprawie dotyczącej podmiotu wnoszącego petycję, życia zbiorowego lub wartości wymagających szczególnej ochrony w imię dobra wspólnego, mieszczących się w zakresie zadań i kompetencji adresata petycji.
3. Sposób składania petycji:
- Petycję można złożyć w następujący sposób:
- przesłać listownie
- przesłać faksem
- przesłać w formie pisma elektronicznego, za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej ePUAP,
- złożyć w formie pisemnej bezpośrednio w Izbie Administracji Skarbowej w Lublinie w godzinach pracy Izby.
Petycji nie można złożyć telefonicznie.
4. Wymogi formalne petycji:
Petycja powinna zawierać:
- oznaczenie podmiotu wnoszącego petycję; jeżeli podmiotem wnoszącym petycję jest grupa podmiotów, w petycji należy wskazać oznaczenie każdego z tych podmiotów oraz osobę reprezentującą podmiot wnoszący petycję,
- wskazanie miejsca zamieszkania albo siedziby podmiotu wnoszącego petycję oraz adresu do korespondencji; jeżeli podmiotem wnoszącym petycję jest grupa podmiotów, w petycji należy wskazać miejsce zamieszkania lub siedzibę każdego z tych podmiotów, oznaczenie adresata petycji, wskazanie przedmiotu petycji,
- jeżeli petycja składana jest w formie pisemnej – podpis podmiotu wnoszącego petycję albo podpis osoby reprezentującej podmiot wnoszący petycję (w przypadku gdy podmiotem wnoszącym petycję nie jest osoba fizyczna lub gdy petycję wnosi grupa podmiotów),
- jeżeli petycja składana za pomocą środków komunikacji elektronicznej – adres poczty elektronicznej podmiotu wnoszącego petycję.
5. Składanie petycji w interesie podmiotu trzeciego:
Petycja może być składana w interesie podmiotu trzeciego za jego zgodą. W takim przypadku petycja powinna dodatkowo zawierać, oprócz spełnienia wymagań wymienionych w pkt 4:
- imię i nazwisko albo nazwę podmiotu trzeciego,
- miejsce zamieszkania albo siedzibę podmiotu trzeciego,
- adres do korespondencji lub adres poczty elektronicznej podmiotu trzeciego,
- zgodę podmiotu trzeciego wyrażoną w formie pisemnej lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
6. Uwagi:
O tym, czy pismo jest petycją decyduje jego treść, a nie forma zewnętrzna.
Petycje niezawierające imienia i nazwiska (nazwy podmiotu) oraz adresu wnoszącego pozostawia się bez rozpatrzenia.