Klasa o profilu służba celno-skarbowa - uroczyste ślubowanie i dyplomy dla najlepszych

Klasa o profilu służba celno-skarbowa - uroczyste ślubowanie i dyplomy dla najlepszych

Klasa o profilu służba celno-skarbowa - uroczyste ślubowanie i dyplomy dla najlepszych

Na scenie stoi siedmioro uczniów klasy służby celno-skarbowej. Uczniowie - cztery dziewczyny i trzech chłopców - ubrani są w mundury wzorowane na umundurowaniu służby celno-skarbowej. pośrodku stoi zastępca dyrektora IAS w Lublinie podinsp. Anna Sakowicz oraz rachm. Marta Oniszczuk.
Na stole leży Dyplom za wzorowe wyniki w nauce i 100-procentową frekwencję oraz Akt mianowania do klasy o profilu służba celno-skarbowa. Dokumenty są z pieczątką dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie dra Artura Krukowskiego. W tle ułożone biało-czerwone teczki z napisem KAS.
Przemawia dyrektor ZS w Janowie Podlaskim Jarosław Dubisz
Zastępca dyrektora IAS w Lublinie podkom. Anna Sakowicz i rachm. Marta Oniszczuk wręczają akty mianowania uczniom. Za uczniami plansza z napisem: Ślubowanie uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim.
Zastępca dyrektora IAS w Lublinie podkom. Anna Sakowicz i rachm. Marta Oniszczuk wręczają dyplomy uczniom drugiej klasy o profilu służba celno-skarbowa.
Uczeń przepasany biało-czerwoną szarfą trzyma sztandar. Obok stoi uczennica. Sześcioro uczniów ślubuje na sztandar szkoły. W tle plansza z napisem: Ślubowanie uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim.
Dyrektor szkoły w Janowie Podlaskim Jarosław Dubisz wręcza kwiaty zastępcy dyrektora IAS Lublin podinsp. Annie Sakowicz.

6 października 2021 r. odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim, w tym uczniów klasy o profilu służba celno-skarbowa. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku szkolnym to właśnie w Liceum Ogólnokształcącym ZS w Janowie Podlaskim, w ramach innowacyjnego projektu edukacyjnego, powstała pierwsza w Polsce klasa służby celno-skarbowej. Profil cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży, więc w bieżącym roku możliwe było przeprowadzenie naboru do kolejnej tego typu klasy. 

W uroczystym ślubowaniu pierwszoklasistów uczestniczyli licznie zaproszeni goście. Gospodarzem uroczystości był dyrektor Zespołu Szkół im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim Jarosław Dubisz. W okolicznościowym przemówieniu dyrektor życzył uczniom klas pierwszych - jako tym, którzy od teraz będą współtworzyć historię szkoły - wytrwałości i wielu sukcesów. 

Izbę Administracji Skarbowej w Lublinie reprezentowały podczas uroczystości: zastępca dyrektora nadzorująca pion celno-graniczny podinsp. Anna Sakowicz oraz nauczyciel przedmiotów z zakresu celno-skarbowego i funkcjonariusz lubelskiej IAS rachm. Marta Oniszczuk.  

Nowa klasa o profilu służba celno-skarbowa liczy w roku szkolnym 2021/2022 dwudziestu uczniów. Zwracając się do nich dyrektor A. Sakowicz życzyła:

„by każdy odnalazł tu swoje miejsce i dobrze czuł się w szkolnej społeczności, (…) by spełniły się Wasze oczekiwania co do klasy, którą wybraliście. Jesteście już drugim rocznikiem klasy o profilu służba celno-skarbowa i mam nadzieję, że - podobnie jak Wasi starsi koledzy - uznacie, że jest to właśnie ta klasa, do której chcieliście trafić".

Dyrektor wyraziła nadzieję, że w przyszłości część osób może właśnie ze Służbą Celno-Skarbową zechce związać swe zawodowe życie:

„Czekamy na ludzi ambitnych, z pasją, gotowych się uczyć".

Po ślubowaniu uczniowie otrzymali akty mianowania.  

Uroczystość była też okazją do wyróżnień, w tym również dla uczniów klasy o profilu służba celno-skarbowa (obecnie II rocznik). Jeden z uczniów tej klasy otrzymał za osiągnięcia w nauce stypendium Starosty Bialskiego, a siedmiu - dyplomy i nagrody przyznane przez dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie dr. Artura Krukowskiego, które wręczyła zastępca dyrektora podinsp. Anna Sakowicz. Dyplomy stanowiły wyróżnienie za bardzo dobre wyniki w nauce oraz 100% frekwencję na zajęciach.

W klasie o profilu służba celno-skarbowa, poza przedmiotami ogólnymi, każdego tygodnia licealiści mają dwie godziny zajęć dotyczących Krajowej Administracji Skarbowej i wchodzącej w jej skład Służby Celno-Skarbowej. Są to zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Młodzież poznaje m.in. organizację, rolę, zadania i ceremoniał Służby Celno-Skarbowej, uczestniczy w zajęciach z musztry, taktyki i techniki interwencji, ma też okazję „wizytować" jednostki KAS w województwie lubelskim. W ubiegłym roku szkolnym uczniowie zapoznali się z pracą granicznych oddziałów celnych w Koroszczynie i w Terespolu oraz pracą laboratorium celnego w Koroszczynie.