Uwaga na fałszywe wiadomości dotyczące e-Sprawozdań Finansowych

Uwaga na fałszywe wiadomości dotyczące e-Sprawozdań Finansowych

Uwaga na fałszywe wiadomości dotyczące e-Sprawozdań Finansowych

Klawiatura komputera z wykrzyknikiem
  • Ostrzegamy przed oszustami, którzy wysyłają wiadomości e-mail z linkami do fałszywej strony na temat e-Sprawozdań Finansowych i chcą w ten sposób wyłudzić dane.
  • Pracownicy resortu finansów nie wysyłają tego typu wiadomości. Korzystanie z aplikacji e-Sprawozdania Finansowe nie wymaga podawania loginu i hasła do poczty elektronicznej.

Przestrzegamy przed oszustami, którzy za pomocą e-maili i fałszywych stron internetowych próbują wyłudzić dane podatników. Oszuści wysyłają wiadomości e-mail, w których zachęcają do kliknięcia w linki kierujące na fałszywą stronę dotyczącą e-Sprawozdań Finansowych. Po kliknięciu w taki link użytkownik zostaje przekierowany do formularza logowania, który wymaga podania adresu i hasła poczty elektronicznej. Jest to próba wyłudzenia danych.

Przykład fałszywej strony logowania do serwisu e-Sprawozdania Finansowe   

Fałszywa strona gov.pl

(Opis zdjęcia) Fałszywy serwis logowania „gov.pl". Źródło zdjęcia: @ CERT Orange

e-Sprawozdania Finansowe w serwisie podatki.gov.pl

Aby skorzystać z bezpłatnej aplikacji e-Sprawozdania Finansowe należy wejść na stronę https://www.podatki.gov.pl/e-sprawozdania-finansowe/aplikacja/ i kliknąć przycisk „Przejdź do aplikacji e-Sprawozdania". Aplikacja nie wymaga podawania przez użytkownika danych takich jak login lub hasło do poczty elektronicznej.

Szczegółowe informacje dotyczące e-Sprawozdań finansowych znajdują się na stronie podatki.gov.pl.

Fałszywe strony podobne do oryginału

Fałszywe strony, przygotowane przez oszustów, są często podobne do oryginalnych stron resortu finansów i trudno je odróżnić. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na opis linku w adresie strony internetowej. Adresy fałszywych stron zawierają np. przecinki zamiast kropek, drobne błędy, literówki czy dodatkowe znaki.

Co robić w przypadku próby oszustwa?

W przypadku gdy podatnik dostał wiadomość e-mail lub SMS, która budzi jego wątpliwości lub gdy ktoś zadzwonił i podał się za pracownika urzędu skarbowego, żądając wrażliwych informacji, podatnik powinien zadzwonić i wyjaśnić tą sytuację na infolinii KAS: 22 330 03 30.

Zachęcamy również do korzystania z platformy CERT, która służy do zgłaszania wszelkich incydentów w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Apelujemy o szczególną ostrożność.