Ceramiczne zabytki sprzed wieków

Ceramiczne zabytki sprzed wieków

Ceramiczne zabytki sprzed wieków

fragment kolorowej ceramiki
fragment ceramiki
obraz ze skanowania przesyłki urządzeniem rentgenowskim - widoczny fragment ceramiki
  • Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie wykryli w przesyłce z Ukrainy fragmenty ceramiki pradziejowej. 
  • Przy kontroli wykorzystali nowoczesne urządzenie RTG, które skanuje w technologii 3D.

Cenne zabytki archeologiczne

Wykryte zabytki są autentycznymi pamiątkami sprzed wieków. Można wiązać je z kulturą trypolską, która funkcjonowała na terenach zachodniej Ukrainy w IV i III tysiącleciu przed Chrystusem. Cechą charakterystyczną kultury trypolskiej jest właśnie ceramika – piękna, starannie wykonana i bogato zdobiona. 

Nowoczesne narzędzia kontrolne

Podczas kontroli funkcjonariusze wykorzystali tomograf komputerowy. To nowoczesne urządzenie pozwalające na masowe i nieinwazyjne sprawdzanie przesyłek odprawianych w Oddziale Celnym Pocztowym w Lublinie. Dzięki jego wykorzystaniu kontrole są szybsze i skuteczniejsze. 

Przepisy prawa

Warto wiedzieć, że przywóz zabytków archeologicznych pochodzących z wykopalisk jest całkowicie zabroniony. Jest to przestępstwo opisane w art. 108a Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Fragmenty ceramiki to kolejne już zabytki wykryte w Oddziale Celnym Pocztowym w Lublinie. W kontrolowanych przesyłkach funkcjonariusze znajdowali też m.in. zabytkowe monety czy miecze.