- Bogaty program nauczania w klasach o profilu służba celno-skarbowa nie pozwala na nudę.
- Uczniowie w teorii i praktyce poznają rolę i zadania funkcjonariuszy lubelskiej Służby Celno-Skarbowej.
- Ostatnio młodzież z klas SCS z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Terespolu uczestniczyła w zajęciach z musztry i ceremoniału KAS oraz przyglądała się codziennej służbie funkcjonariuszy z granicznych jednostek celnych.
Zajęcia z musztry i ceremoniału KAS
Uczniowie klas I-III o profilu służba celno-skarbowa z Akademickiego LO w Terespolu uczestniczyli w zajęciach z funkcjonariuszem z IAS Lublin, który przybliżył im zagadnienia dotyczące musztry i ceremoniału KAS. Prelegent prowadzi szkolenia z tego zakresu dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej zarówno na poziomie Izby Administracji Skarbowej w Lublinie, jak też szkolenia ogólnokrajowe – dla innych izb administracji skarbowej. W ramach realizacji programu nauczania dla klas celno-skarbowych przeprowadził też lekcje dla młodzieży terespolskiego liceum. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wykładu na temat regulaminu, musztry i ceremoniału w KAS, popartego niejednokrotnie praktycznymi przykładami, anegdotami i ciekawymi „wstawkami" z „celnej" praktyki. Jak podkreślili uczniowie, była to bardzo interesująca lekcja, która znacząco wzbogaciła ich wiedzę na temat funkcjonowania Służby Celno-Skarbowej.
Na granicy o zadaniach i roli funkcjonariuszy SCS
Jakiś czas temu młodzież z terespolskiego LO miała też okazję spotkać się z funkcjonariuszami SCS pełniącymi służbę na granicy państwa. W ramach dwóch wycieczek do jednostek KAS w naszym województwie uczniowie klas celno-skarbowych i towarzyszący im koledzy z innych klas terespolskiego LO odwiedzili:
- drogowe przejście graniczne w Terespolu, Oddział Celny w Koroszczynie i Laboratorium w Koroszczynie,
- kolejowy Oddział Celny w Terespolu, Oddział Celny w Małaszewiczach i jeden z terminali przeładunkowych w Kobylanach.
Była to doskonała okazja, by „na gruncie" poznać specyfikę służby w różnych granicznych jednostkach KAS, a przy okazji dowiedzieć się o obszarach współpracy Służby Celno-Skarbowej z innymi służbami i instytucjami, w tym Strażą Graniczną. Zdobywaną na zajęciach wiedzę teoretyczną z zakresu m.in. kontroli w ruchu towarowym i osobowym uczniowie mogli uzupełnić o praktyczne obserwacje poszczególnych etapów kontroli w różnych oddziałach celnych.
Funkcjonariusze SCS zaprezentowali młodzieży wyposażenie i sprzęt wykorzystywany przy czynnościach kontrolnych, w tym rentgeny do prześwietlania pojazdów osobowych, autokarów i ciężarówek. Był też pokaz umiejętności psa służbowego, który wyszkolony jest do poszukiwania nielegalnych wyrobów tytoniowych.
Lekcja w terenie obejmowała też wizytę w laboratorium celnym w Koroszczynie, które specjalizuje się w badaniu produktów naftowych. Uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. jak Służba Celno-Skarbowa dba o bezpieczeństwo przewożonych przez granicę produktów i jak laboratorium wspiera prowadzone przez funkcjonariuszy kontrole.
Ciekawą pamiątką z wycieczki jest okolicznościowe zdjęcie, które dla każdego uczestnika przygotowali funkcjonariusze z OC w Terespolu.