Kolejne zatrzymania członków mafii śmieciowej

Kolejne zatrzymania członków mafii śmieciowej

Kolejne zatrzymania członków mafii śmieciowej

Ramię funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej. W tle dokumenty i napis VAT.
  • 10 osób usłyszało zarzuty w śledztwie dotyczącym mafii śmieciowej. 
  • Sprawę prowadzą policjanci z Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców KWP w Katowicach, a nadzoruje Prokuratura Regionalna w Katowicach. 
  • W rozpracowaniu grupy przestępczej udział miała także lubelska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), która od 2021 roku – współpracując z policją i prokuraturą – prowadziła ustalenia w sprawie nieprawidłowości i uczestniczyła w zatrzymaniach.
  • Śledztwo jest wielowątkowe. Dotychczas obejmuje 19 osób podejrzanych.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej od wielu miesięcy współpracowali z policjantami z Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców KWP w Katowicach w wielowątkowej sprawie dotyczącej działalności mafii śmieciowej. Prowadzili m.in. analizy podatkowe pod kątem typowania podmiotów zamieszanych w nielegalny proceder, ustalali sieć powiązań między podmiotami, które zajmowały się obrotem niebezpiecznymi odpadami, w ramach własnych ustaleń oraz na zlecenia prokuratury prowadzili analizę działalności podatkowo-gospodarczej wybranych firm, weryfikowali faktury VAT, zabezpieczali dokumentację księgową. Brali też udział w przeszukaniach i zatrzymaniach na terenie różnych lokalizacji w kraju. 

Przestępczy proceder

Członkowie mafii śmieciowej – za pośrednictwem pozyskiwanych na tzw. „słupy" firm, które posiadały uprawnienia do transportu, magazynowania, utylizacji i recyclingu szczególnie niebezpiecznych odpadów – odbierali odpady od uprawnionych podmiotów, a następnie porzucali w specjalnie do tego celu pozyskanych miejscach. Nielegalny proceder prowadzony był na dużą skalę i przez kilka lat. 

Zatrzymania i przeszukania miały miejsce na terenie Śląska, Mazowsza i Lubelszczyzny.

Zatrzymania i zarzuty

Efektem pracy śledczych jest zatrzymanie i przedstawienie kolejnym 10 osobom prokuratorskich zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, transportu, gromadzenia, składowania i porzucania odpadów niebezpiecznych wbrew przepisom ustawy oraz sprowadzenia stanów powszechnie niebezpiecznych dla życia lub zdrowia wielu osób.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy Katowice - Wschód w Katowicach zastosował wobec 9 podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec jednej podejrzanej prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju i poręczenia majątkowego.

Podejrzanym grozi kara do 15 lat więzienia. Śledztwo ma charakter rozwojowy. W jego toku badane są także powiązania kapitałowe i osobowe pomiędzy zorganizowanymi grupami przestępczymi, zajmującymi się nielegalnym składowaniem odpadów.