- 4 lutego br. ruszył program Ministerstwa Finansów skierowany do uczniów i nauczycieli klas V-VIII szkół podstawowych.
- Uczestnicy programu zapoznają się z pojęciem budżetu - na poziomie gospodarstwa domowego, gminy oraz państwa.
- Dowiedzą się w jaki sposób powstaje budżet, a także jak mieszkańcy mogą wpływać na inwestycje w swojej okolicy.
- Zgłoszenia do programu można wysyłać do 5 maja 2025 r.
- Honorowy patronat nad konkursem objęła Minister Edukacji.
Misją programu „Finansoaktywni" jest edukacja młodzieży w temacie zarządzania finansami. Tegoroczna edycja jest realizowana pod hasłem „Budżet. Dziś planujesz, jutro zyskujesz!". Nauczyciele, którzy zamówią bezpłatne zestawy edukacyjne otrzymają w nich gotowy scenariusz lekcji, karty pracy dla uczniów, plakat, animację, prezentację i quiz. Dzięki temu uczniowie w przystępny sposób dowiedzą się, jakie korzyści przynosi odpowiedzialne planowanie wydatków, skąd biorą się finanse państwa oraz jak wspierać swoją lokalną społeczność poprzez korzystanie z budżetu obywatelskiego.
Zdobytą podczas lekcji wiedzę i umiejętności uczniowie będą mogli wykorzystać w praktyce podczas przygotowania pracy konkursowej. Zadanie polega na stworzeniu projektu w ramach budżetu obywatelskiego o wartości do 150 tys. zł, który mógłby zostać zrealizowany w najbliższym sąsiedztwie. Zespoły, których pomysły zostaną najwyżej ocenione, wezmą udział w dwudniowej wycieczce do Warszawy. Otrzymają też nagrody: powerbanki i słuchawki douszne. Na nauczycieli – opiekunów zwycięskich zespołów czekają czytniki e-booków.
Program Finansoaktywni w ciągu 9 lat dotarł do ponad 6 tys. szkół w całej Polsce. Materiały edukacyjne pozwalają na realizację treści kształcenia zawartych w podstawie programowej z przedmiotów: wiedza o społeczeństwie, matematyka i informatyka, a scenariusz lekcji został sprofilowany pod względem wieku i wiedzy młodzieży.
Jak wziąć udział w programie?
Program „Finansoaktywni" rozpoczął się 4 lutego 2025 r. Aby wziąć w nim udział należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.finansoaktywni.pl (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym). Do każdej szkoły zostanie dostarczony zestaw wydrukowanych bezpłatnych materiałów edukacyjnych. Ich liczba jest ograniczona do 525 sztuk, jednak po wyczerpaniu zapasu materiały będą dostępne w wersji elektronicznej.
Rozstrzygnięcie konkursu
Komisja Konkursowa wybierze 10 najlepszych pomysłów na inwestycje realizowane w ramach budżetu obywatelskiego zgłoszonego przez uczniów z całej Polski. Zwycięzcy (maksymalnie trzyosobowe zespoły) zostaną zaproszeni na dwudniową wycieczkę do Warszawy (12-13 czerwca 2025 r.). Podczas uroczystego finału w Ministerstwie Finansów, uczniowie zaprezentują swoje prace i wraz z nauczycielami otrzymają nagrody.
Weź udział w X edycji Finansoaktywnych i wyrusz z nami w misję!
Obserwuj nas na Facebooku: facebook.com/Finansoaktywni (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym)
Więcej informacji na stronie konkursu: finansoaktywni.pl (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym)